Seznam otázek a odpovědí na téma terapie červeným světlem

Vytvořili jsme seznam několika nejčastějších otázek na které se nás ptáte a tady je veřejně zodpovíme pro všechny. Odpovědi jsou z dohledaných studií a zahraničních výzkumných center, které má veřejnost k dispozici.

 • Opravdu funguje léčba červeným světlem ?

Červené a modré světlo je obvykle zmiňováno při ošetření pokožky. Ze současných studií se domníváme, že červené LED světlo působí na buňky v kůži známé jako fibroblasty, které hrají roli při produkci kolagenu, což je protein, který tvoří velkou část pojivové tkáně a pomáhá pokožce zotavit se, když je poškozena.

 • Může terapie červeným světlem zhoršit vrásky ?

Terapeutické červené světlo nepoškozuje povrch pokožky ani podkladovou tkáň. Místo toho červené nebo infračervené světlo stimuluje buněčnou opravu a zvyšuje průtok krve.

 • Můžete dostat rakovinu z terapie červeným světlem?

Je nepravděpodobné, že by terapeutické LED osvětlení mohlo podpořit vývoj rakoviny, protože dosud neexistuje žádný důkaz, že by léčebné osvětlení způsobovalo jakékoliv poškození DNA

 • Je léčba červeným světlem vědecky prokázaná ?

Na zodpovězení této otázky bylo dosud provedeno málo výzkumů. Zatím většina studií ukazuje, že léčba je slibná, ale rozsáhlejší klinické studie na lidech pomohou určit potenciální aplikace RLT.

 • Jaký vliv na mě má červené světlo před spaním ?

Vlnové délky červeného světla stimulují produkci melatoninu. Melatonin je přirozeně se vyskytující hormon, který vám pomáhá správně spát. Váš mozek uvolňuje více melatoninu, když padá tma, nebo svítíte červeným světlem. Naopak se melatoninu uvolňuje mnohem méně když jste vystaveni silnému světlu. Především modrému nebo zelenému spektru světla.

 • Může terapie červeným světlem pomáhat s růstem vlasů ?

Ano, výzkumníci došli k závěru, že terapie terapií červeným světlem byla v tomto směru účinná. Vědci pro urychlení opětovného růstu vlasů doporučili použití masti s červeným světlem. Studie zjistili, že ženy léčené červeným světlem při 650nm zaznamenaly 51% nárůst počtu vlasů.

 • Je terapie červeným světlem bezpečná pro mé oči ?

Terapie červeným světlem je bezpečný a přirozený způsob, jak chránit váš zrak a léčit oči před poškozením a napětím, jak ukazuje řada recenzovaných klinických studií. (pozn. redakce: ještě tuto informaci ověřujeme, nebrat v potaz)

 • Lze kombinovat terapii červeným a infračerveným světlem (+ NIR)?

Ano, červené a infračervené světlo lze a ve většině případů by mělo být kombinováno. Pokud jsou použity tyto dva typy světelné energie spolu, fungují synergicky a jsou efektivním léčebným nástrojem.

 •  Co znamená NIR v terapii červeným světlem ?

Jedná se o anglickou zkratku fráze "Near InfraRed". Jde o vlnové délky těsně před infračerveným zářením, které se ukázaly jako velmi nápomocné při léčbě červeným světlem. Nicméně v oboru redlight therapy se standardně používá pojem infračervené světlo namísto NIR. Vlnový rozsah NIR je 700 - 2500 nm.

 • Jak často bych měl dělat terapii červeným světlem ?

Doporučuje se začít s cyklem 20 minut 3–5krát týdně po dobu prvních 1–4 týdnů, poté 2–3krát týdně po dobu následujících 4–12 týdnů a nakonec 1–2krát týdně k udržení výsledků.

 • Mohu si dělat terapii LED červeným světlem každý den ?

LED světelná terapie je neinvazivní, takže není nutná žádná doba zotavení. Po ukončení léčby byste měli být schopni pokračovat ve svých každodenních činnostech. Terapie LED červeným světlem ve specializované kanceláři vyžaduje až 10 sezení nebo více, každé s odstupem přibližně jednoho týdne. Po prvním sezení můžete začít zaznamenávat menší výsledky.

 • Jaký vliv má na kůži různá barva LED světla ?

Ve světelné terapii se modré světlo používá k zabíjení bakterií, které způsobují akné, a poskytuje účinnou léčbu černých teček a bílých teček. Zatímco vlnové délky červeného světla se běžně používají k urychlení hojení a stimulaci produkce kolagenu, současně zmenšují rozšířené póry a stahují pokožku.

V závislosti na barvě světla se LED terapie světlem může zaměřit na libovolný počet kožních problémů. Červená pro jemné linky a vrásky, modrá pro akné, jantarová pro kolagen a zelená pro hyperpigmentaci.

 • Pomáhá terapie červeným světlem k léčbě štítné žlázy ?

Během studií se zjistilo, že červená a NIR světelná terapie zlepšila hladiny hormonů štítné žlázy natolik, že subjekty vyžadovaly v průměru zhruba poloviční množství léků na podporu hormonů štítné žlázy.

 • Může být terapie červeným světlem škodlivá ?

Terapie červeným světlem je obecně považována za bezpečnou. Neexistují žádná pevná pravidla, kolik světla použít. Příliš mnoho světla z malé vzdálenosti ke kůži může krátkodobě poškodit kožní tkáň.

 • Je červené LED světlo dobré pro spánek ?

Studie v časopise Journal of Athletic Training zjistila, že 30 minut expozice červenému světlu zlepšilo spánek a hladinu melatoninu. Některé další výzkumy naznačují, že terapie červeným světlem v noci vám také může pomoci probudit se více ve střehu a připraveni na běžný den.

 • Jak dlouho trvá opětovný růst vlasů při terapii červeným světlem ?

Ve většině případů byl opětovný růst vlasů pozorován po 12 až 26 týdnech pomocí terapie červeným světlem, včetně ztráty méně vlasů každý den a znatelného zlepšení u chloupků rostoucích na hlavě.

 •  Jak pomáhá terapie červeným světlem s chronickými záněty ?

Terapie červeným světlem zmírňuje chronický zánět zvýšením průtoku krve do poškozených tkání a v mnoha klinických studiích bylo zjištěno, že zvyšuje obranyschopnost organismu a porazit tak některé typy zánětů.

 • Narušuje nám červené světlo spánek ?

Červené světlo má delší vlnovou délku než modré světlo. Podle doktora Rodrigueze červené světlo narušuje spánek mnohem méně než modré. Protože při modrém světle se nám nevytváří melatonin potřebný ke klidnému spánku. „V ideálním případě je však lepší spát bez světla“ dodává.

 • Mohu používat terapii červeným světlem na tetování ?

Neexistuje nic, co by vedlo k jakýmkoli škodlivým interakcím mezi červeným světlem a tetováním. Hlavně proto, že terapeutické LED světlo není nikdy silnější než přirozené sluneční světlo. Nežádoucí vedlejší účinky jako například vyblednutí tetování je velmi nepravděpodobné.

 • Pomáhá terapie červeným světlem s odstraněním kruhů pod očima ?

Červená a infračervená laserová terapie a LED světelná terapie se osvědčily při odstraňování otoků kolem očí. Červené 660nm monochromatické světlo z laseru spouští v tkáni produkci nových kožních buněk a kolagenu, což způsobuje, že pokožka kolem oka je znatelně hladší a dochází k regeneraci.

 

 

 

Zdroje: