Proč terapie světlem?

Léčivé červené světlo - otázky a odpovědi

Seznam otázek a odpovědí na téma terapie červeným světlem

Vytvořili jsme seznam několika nejčastějších otázek na které se nás ptáte a tady je veřejně zodpovíme pro všechny. Odpovědi jsou z dohledaných studií a zahraničních výzkumných center, které má veřejnost k dispozici.

 • Opravdu funguje léčba červeným světlem ?

Červené a modré světlo je obvykle zmiňováno při ošetření pokožky. Ze současných studií se domníváme, že červené LED světlo působí na buňky v kůži známé jako fibroblasty, které hrají roli při produkci kolagenu, což je protein, který tvoří velkou část pojivové tkáně a pomáhá pokožce zotavit se, když je poškozena.

 • Může terapie červeným světlem zhoršit vrásky ?

Terapeutické červené světlo nepoškozuje povrch pokožky ani podkladovou tkáň. Místo toho červené nebo infračervené světlo stimuluje buněčnou opravu a zvyšuje průtok krve.

 • Můžete dostat rakovinu z terapie červeným světlem?

Je nepravděpodobné, že by terapeutické LED osvětlení mohlo podpořit vývoj rakoviny, protože dosud neexistuje žádný důkaz, že by léčebné osvětlení způsobovalo jakékoliv poškození DNA

 • Je léčba červeným světlem vědecky prokázaná ?

Na zodpovězení této otázky bylo dosud provedeno málo výzkumů. Zatím většina studií ukazuje, že léčba je slibná, ale rozsáhlejší klinické studie na lidech pomohou určit potenciální aplikace RLT.

 • Jaký vliv na mě má červené světlo před spaním ?

Vlnové délky červeného světla stimulují produkci melatoninu. Melatonin je přirozeně se vyskytující hormon, který vám pomáhá správně spát. Váš mozek uvolňuje více melatoninu, když padá tma, nebo svítíte červeným světlem. Naopak se melatoninu uvolňuje mnohem méně když jste vystaveni silnému světlu. Především modrému nebo zelenému spektru světla.

 • Může terapie červeným světlem pomáhat s růstem vlasů ?

Ano, výzkumníci došli k závěru, že terapie terapií červeným světlem byla v tomto směru účinná. Vědci pro urychlení opětovného růstu vlasů doporučili použití masti s červeným světlem. Studie zjistili, že ženy léčené červeným světlem při 650nm zaznamenaly 51% nárůst počtu vlasů.

 • Je terapie červeným světlem bezpečná pro mé oči ?

Terapie červeným světlem je bezpečný a přirozený způsob, jak chránit váš zrak a léčit oči před poškozením a napětím, jak ukazuje řada recenzovaných klinických studií. (pozn. redakce: ještě tuto informaci ověřujeme, nebrat v potaz)

 • Lze kombinovat terapii červeným a infračerveným světlem (+ NIR)?

Ano, červené a infračervené světlo lze a ve většině případů by mělo být kombinováno. Pokud jsou použity tyto dva typy světelné energie spolu, fungují synergicky a jsou efektivním léčebným nástrojem.

 •  Co znamená NIR v terapii červeným světlem ?

Jedná se o anglickou zkratku fráze "Near InfraRed". Jde o vlnové délky těsně před infračerveným zářením, které se ukázaly jako velmi nápomocné při léčbě červeným světlem. Nicméně v oboru redlight therapy se standardně používá pojem infračervené světlo namísto NIR. Vlnový rozsah NIR je 700 - 2500 nm.

 • Jak často bych měl dělat terapii červeným světlem ?

Doporučuje se začít s cyklem 20 minut 3–5krát týdně po dobu prvních 1–4 týdnů, poté 2–3krát týdně po dobu následujících 4–12 týdnů a nakonec 1–2krát týdně k udržení výsledků.

 • Mohu si dělat terapii LED červeným světlem každý den ?

LED světelná terapie je neinvazivní, takže není nutná žádná doba zotavení. Po ukončení léčby byste měli být schopni pokračovat ve svých každodenních činnostech. Terapie LED červeným světlem ve specializované kanceláři vyžaduje až 10 sezení nebo více, každé s odstupem přibližně jednoho týdne. Po prvním sezení můžete začít zaznamenávat menší výsledky.

 • Jaký vliv má na kůži různá barva LED světla ?

Ve světelné terapii se modré světlo používá k zabíjení bakterií, které způsobují akné, a poskytuje účinnou léčbu černých teček a bílých teček. Zatímco vlnové délky červeného světla se běžně používají k urychlení hojení a stimulaci produkce kolagenu, současně zmenšují rozšířené póry a stahují pokožku.

V závislosti na barvě světla se LED terapie světlem může zaměřit na libovolný počet kožních problémů. Červená pro jemné linky a vrásky, modrá pro akné, jantarová pro kolagen a zelená pro hyperpigmentaci.

 • Pomáhá terapie červeným světlem k léčbě štítné žlázy ?

Během studií se zjistilo, že červená a NIR světelná terapie zlepšila hladiny hormonů štítné žlázy natolik, že subjekty vyžadovaly v průměru zhruba poloviční množství léků na podporu hormonů štítné žlázy.

 • Může být terapie červeným světlem škodlivá ?

Terapie červeným světlem je obecně považována za bezpečnou. Neexistují žádná pevná pravidla, kolik světla použít. Příliš mnoho světla z malé vzdálenosti ke kůži může krátkodobě poškodit kožní tkáň.

 • Je červené LED světlo dobré pro spánek ?

Studie v časopise Journal of Athletic Training zjistila, že 30 minut expozice červenému světlu zlepšilo spánek a hladinu melatoninu. Některé další výzkumy naznačují, že terapie červeným světlem v noci vám také může pomoci probudit se více ve střehu a připraveni na běžný den.

 • Jak dlouho trvá opětovný růst vlasů při terapii červeným světlem ?

Ve většině případů byl opětovný růst vlasů pozorován po 12 až 26 týdnech pomocí terapie červeným světlem, včetně ztráty méně vlasů každý den a znatelného zlepšení u chloupků rostoucích na hlavě.

 •  Jak pomáhá terapie červeným světlem s chronickými záněty ?

Terapie červeným světlem zmírňuje chronický zánět zvýšením průtoku krve do poškozených tkání a v mnoha klinických studiích bylo zjištěno, že zvyšuje obranyschopnost organismu a porazit tak některé typy zánětů.

 • Narušuje nám červené světlo spánek ?

Červené světlo má delší vlnovou délku než modré světlo. Podle doktora Rodrigueze červené světlo narušuje spánek mnohem méně než modré. Protože při modrém světle se nám nevytváří melatonin potřebný ke klidnému spánku. „V ideálním případě je však lepší spát bez světla“ dodává.

 • Mohu používat terapii červeným světlem na tetování ?

Neexistuje nic, co by vedlo k jakýmkoli škodlivým interakcím mezi červeným světlem a tetováním. Hlavně proto, že terapeutické LED světlo není nikdy silnější než přirozené sluneční světlo. Nežádoucí vedlejší účinky jako například vyblednutí tetování je velmi nepravděpodobné.

 • Pomáhá terapie červeným světlem s odstraněním kruhů pod očima ?

Červená a infračervená laserová terapie a LED světelná terapie se osvědčily při odstraňování otoků kolem očí. Červené 660nm monochromatické světlo z laseru spouští v tkáni produkci nových kožních buněk a kolagenu, což způsobuje, že pokožka kolem oka je znatelně hladší a dochází k regeneraci.

 

 

 

Zdroje:


                              
Co je terapie červeným světlem?

terapie cervenym svetlem

Terapie červeným světlem aneb vše, co byste o ní měli vědět

Terapie červeným světlem (RLT) je kontroverzní terapeutická technika, která mimo jiné využívá červené nízké vlnové délky světla k léčbě kožních problémů, jako jsou vrásky, jizvy a trvalé rány. Na počátku 90. let 20. století vědci používali RLT k pěstování rostlin ve vesmíru. Vědci zjistili, že intenzivní světlo z diod emitujících červené světlo (LED) pomohlo podpořit růst a fotosyntézu rostlinných buněk. Červené světlo bylo poté studováno pro jeho potenciální použití v medicíně, konkrétněji s cílem zjistit, zda RLT může zvýšit energii uvnitř lidských buněk. Vědci doufali, že RLT může být účinným způsobem léčby atrofie svalů a pomalého hojení ran.

Možná jste slyšeli o terapii červeným světlem (RLT) pod jinými názvy, které zahrnují: fotobiomodulace (PBM) nízkoúrovňová světelná terapie (LLLT) měkká laserová terapie nebo studená laserová terapie. U tohoto typu terapie slouží světlo pouze jako aktivační látka pro léčbu. Existuje mnoho různých typů terapie červeným světlem. Speciální lampy v salonech produkující červené světlo pomáhají snižovat kosmetické problémy s pokožkou, jako jsou strie a vrásky. Terapie červeným světlem používaná v ordinaci může být použita k léčbě závažnějších stavů, jako je psoriáza, pomalu se hojící rány a dokonce i vedlejší účinky chemoterapie. I když existuje značné množství důkazů, které ukazují, že RLT může být slibnou léčbou za určitých podmínek, stále je toho hodně, co se o této terapii musíme naučit.

Jak funguje terapie červeným světlem?

Předpokládá se, že červené světlo způsobuje biochemické účinky v buňkách, které posilují mitochondrie. Mitochondrie jsou elektrárnou buňky - je to místo, kde se vytváří energie. Molekula nesoucí energii nalezená v buňkách všeho živého se nazývá ATP (adenosintrifosfát). Zvyšováním funkce mitochondrií pomocí RLT může buňka vytvářet více ATP. Díky větší energii mohou buňky fungovat efektivněji, omlazovat se a opravovat fyzická poškození, jizvy nebo odřeniny. Laserové a pulzní světelné terapie fungují tak, že způsobují kontrolované poškození vnější vrstvy kůže, což pak vyvolává opravu tkání. RLT tento drsný krok obchází přímou stimulací regenerace pokožky. Světlo vyzařované RLT proniká zhruba 5 milimetrů pod povrch kůže.

Jak se používá terapie červeným světlem? 

Od počátečních experimentů ve vesmíru byly provedeny stovky klinických studií a tisíce laboratorních studií, aby se zjistilo, zda má RLT zdravotní výhody. Mnoho studií mělo slibné výsledky, ale výhody léčby červeným světlem jsou stále zdrojem kontroverzí. Například Centers for Medicare and Medicaid Services (CMS) stanovila, že neexistuje dostatek důkazů, které by prokázaly, že tato zařízení jsou lepší než v současné době existující léčba k léčbě ran, vředů a bolesti. K prokázání účinnosti RLT je nutný další klinický výzkum. V tuto chvíli však existují určité důkazy, které naznačují, že RLT může mít následující výhody:

 • Podporuje hojení ran a opravy tkání
 • Zlepšuje růst vlasů u lidí s androgenní alopecií
 • Pomoc při krátkodobé léčbě syndromu karpálního tunelu
 • Stimuluje hojení pomalu se hojících ran, jako jsou vředy na diabetické noze
 • Snižuje léze psoriázy
 • Pomáhá s krátkodobou úlevou od bolesti a ranní ztuhlosti u lidí s revmatoidní artritidou
 • Snižuje některé vedlejší účinky léčby rakoviny
 • Zlepšuje pleť a podporuje tvorbu kolagenu
 • Zmírnění vrásek
 • Zabraňuje opakující se opary
 • Zlepšuje zdraví kloubů
 • Pomáhá zmenšit jizvy, ulevuje od bolesti a zánětů

terapie cervenym svetlem2

Skutečně terapie červeným světlem funguje?

Zatímco internet je často plný zpráv o zázračné léčbě téměř každého zdravotního stavu, terapie červeným světlem rozhodně není lékem na všechno. RLT je považováno za experimentální léčbu. Existují pouze omezené důkazy, které ukazují, že terapie červeným světlem provádí následující:

 • Léčí depresi
 • Sezónní afektivní poruchu a poporodní depresi
 • Aktivuje lymfatický systém a pomáhá „detoxikovat“ tělo
 • Posiluje imunitní systém
 • Snižuje celulitidu
 • Pomáhá při hubnutí
 • Léčí bolesti zad nebo šíje '
 • Bojuje proti paradentóze a zubním infekcím
 • Léčí akné
 • Léčí rakovinu

Je důležité si uvědomit, že když se RLT používá při léčbě rakoviny, světlo se používá pouze k aktivaci jiného léku. K léčbě některých výše uvedených stavů byly použity jiné světelné terapie. Například studie prokázaly, že bílé světlo terapie je účinnější v léčbě příznaků deprese než červené světlo. Terapie modrým světlem se běžněji používá pro akné, s omezenou účinností. 

Existují podobné možnosti léčby?

Vlnové délky červeného světla nejsou jedinými vlnovými délkami, které je třeba studovat pro lékařské účely. Modré světlo, zelené světlo a směs různých vlnových délek byly také předmětem podobných experimentů u lidí. K dispozici jsou i jiné druhy světelných terapií. Můžete požádat svého lékaře o:

 • Laserové ošetření
 • Přirozené sluneční světlo
 • Terapie modrým nebo zeleným světlem
 • Světelná terapie v sauně
 • Ultrafialové světlo B (UVB)
 • Psoralen a ultrafialové světlo A (PUV)

Vedlejší efekty

Terapie červeným světlem je považována za bezpečnou a bezbolestnou. Z použití jednotek RLT však byly hlášeny popáleniny a puchýře. U několika lidí došlo ke spálení po usnutí vedle lampy, zatímco u jiných došlo k popáleninám v důsledku zlomených vodičů nebo koroze zařízení. Existuje také potenciální riziko poškození očí. Přestože jsou pro oči bezpečnější než tradiční lasery, musí být při léčbě červeným světlem nutná správná ochrana očí.

Závěr

RLT prokázala slibné výsledky při léčbě některých kožních problémů, ale ve vědecké komunitě neexistuje mnoho konsensu o výhodách léčby. Na základě současného výzkumu možná zjistíte, že RLT je dobrým nástrojem, který doplní váš režim péče o pleť. Než vyzkoušíte něco nového, vždy se poraďte se svým lékařem nebo dermatologem. Zařízení s červeným světlem si můžete snadno zakoupit online, ale je nejlepší si vyslechnout názor lékaře na jakékoli příznaky, než se pokusíte o tuto samoléčbu. Jakýkoli závažný stav, jako je psoriáza, artritida, pomalu se hojící rány nebo bolest, by měl zkontrolovat nejdříve váš lékař.

2 položek celkem