Profesionální tenis hraju více jak dvě destiletí a jedním z nejsilnějších faktorů pro mě bylo zdraví. Tělo máte jen jedno a musíte o něj pečovat. Tak jako je pro mě důležité podání, byla pro mě důležitá také regenerace. ATP je extrémně konkurenční prostředí a každý hráč hledá extra výhodu. Když jsem poprvé uslyšel o červených světlech, musel jsem to zkusit. Dnes používám červené panely každý den a dovolte mi abych Vám řekl proč a kdy jsem s tím začal.

Menší bolest kloubů a terapie červeným světlem

Tenis je v podstatě celoroční hra a během sezóny 2018 jsem se zranil. Pauza na na tour je velmi krátká a věděl jsem, že musím něco udělat abych urychlil rekonvalescenci a rehabilitaci a mohl vstoupit do roku 2019 na úroveň hry, kterou očekávám. 

Po malém počátečním nedorozumění s mým panelem (měl jsem jej v infračerveném režimu, který je lidským okem neviditelný), jsem začal pociťovat výhody docela rychle. Jedna z prvních věcí, které jsem zaznamenal, bylo snížení bolesti kloubů po tréninku a zápasech. Tenista je jen tak dobrý jako jeho zápěstí, kolena a kotníky, takže to bylo zásadní zlepšení pro mou hru.

Lepší spánek

Strávil jsem obrovský kus svého dospělého života v hotelových pokojích, když sem hrál World Tour. Na cestách není nikdy snadné si dobře odpočinout, zvláště když se k tomu přidá stres a fyzická náročnost profesionálního tenisu. Od té doby, co jsem začal používat LED panel s čevreným světlem každou noc, jsem snáze usnul a spal mnohem lépe. Svoje červené světlo používám, když si večer čistím zuby, protahuju se a čtu. V podstatě kdykoli jsem ve svém pokoji, světlo mi svítí na různé části mého těla. Hodně se to vyplatilo pro můj cirkadiánní rytmus.

Není to jen můj dojem, že se mi s červeným světlem lépe spí. Protože sleduji svůj spánek pomocí prstenu Oura, mohl jsem porovnat skóre spánku před a po. Data ukazují, že od té doby, co jsem začal s červeným světlem, je můj spánek delší a klidnější. To mi dává velkou výhodu ještě předtím, než vůbec vstoupím na kurt, a usnadňuje mi to zvládnutí mezinárodních turnajů a cestování.

Zotavení s červeným světlem

Nemohu dostatečně zdůraznit, jak důležitá je regenerace pro tenisty. Chcete-li vyhrávat turnaje a přežít na Tour, musíte mít skvělou hru a zůstat zdravý ve stovkách zápasů. S červeným světlem mohu cvičit a hrát tvrději a druhý den necítím tolik bolesti svalů. Když máte mezi zápasy jen den na regeneraci, je to obrovská výhoda oproti konkurenci. Pouhých 10-15 minut světelné terapie mě udrží svěží, nabitý energií a s menší bolestí. Konečným výsledkem je, že vstoupím na kurt se silnějšíma nohama a při postupování turnajem mohu získat větší sílu při úderech.

Budoucnost?

Po dlouhé úžasné kariéře v tenise se připravuji na důchod. Hodně lidí se mě ptalo, co bude dál. Tenis mě naučil tolik životních lekcí. Můj sport je neuvěřitelný učitel a jsem dychtivý vzít své zkušenosti a vše, co jsem se na Tour naučil, a využít to k tomu, abych prožil zbytek svého života naplno. Baví mě pomáhat lidem k úspěchu a chci trénovat a mentorovat další generaci sportovců. Uvidíme, co to obnáší, ale těším se na další kapitolu. Jedna věc je však jistá, zůstanu aktivní a ještě dlouho budu.