Jaký vliv má červené světlo na naší kůži
Jak může terapie červeným světlem podpořit obnovu a regeneraci pokožky
Mnohé výzkumy, včetně studie citované v tomto článku z roku 2019, naznačují, že terapie červeným/NIR světlem podporuje regeneraci a omlazení pokožky tím, že zvyšuje syntézu kolagenu a elastinu. Kolagen a elastin jsou dva proteiny, které jsou zodpovědné za zdravou a pružnou pokožku.
Studie z roku 2013 uvádí, že červené světlo aktivuje kmenové buňky, "hlavní buňky" těla, které jsou nezbytné pro hojení. Tento objev potenciálně činí z terapie červeným světlem důležitou aplikaci v dermatologii.
Zajímavým zjištěním studie z roku 2017 bylo, že atopická dermatitida může mít genetickou příčinu, konkrétně nedostatek kožního proteinu zvaného filagrin, který pomáhá tvarovat jednotlivé kožní buňky a tvoří součást kožní bariéry. Nedostatek filagrinu může znamenat snazší přístup bakterií a únik přílišného množství vlhkosti, což vede k vysušování a svědění kůže.
Ačkoli v současné době neexistují žádné studie o účincích červené/NIR vlnové délky na syntézu filagrinu, je známo, že červené světlo stimuluje syntézu jiných kožních proteinů. To je příslibem pro budoucí studie, v nichž by červené světlo mohlo být potenciálně použito k obnově zdravé kožní bariéry.
Jak terapie červeným světlem podporuje buněčný metabolismus
Četné studie prokázaly, že červené/NIR světlo stimuluje mitochondrie, což jsou malé organely uvnitř buněk, které produkují palivo známé jako adenosintrifosfát (ATP). Jedna z nich, přelomová studie, jejímž spoluautorem je Hamblin, odhalila, že při aplikaci červeného/NIR světla na kůži "dochází v mitochondriích ke kaskádě dějů, které vedou k biostimulaci různých procesů".
Když buňky nemohou produkovat dostatek ATP, může to vést ke stavu zvanému mitochondriální dysfunkce, který často přispívá k chronickým onemocněním.
Naopak buňky, které dokáží efektivně přeměňovat suroviny na palivo, jsou schopny lépe plnit své specializované funkce. Buňky se tak mohou bránit bakteriálním infekcím, které přispívají k vyrážkám a dalším příznakům ekzému.
Jak terapie červeným světlem posiluje imunitní systém
Silný imunitní systém dokáže bojovat proti bakteriím, které mohou způsobovat četné poruchy, včetně ekzému. U osob, které trpí autoimunitními poruchami, však imunitní systém napadá vlastní zdravou tkáň, což může vést k odumírání buněk.
Během studie z roku 2009 vědci ze Spojených států a Číny zjistili, že LLLT může snížit předčasnou buněčnou smrt. V důsledku toho je k dispozici více buněk pro "vzdělávání" imunitních buněk v brzlíku a kostní dřeni, které účinně učí imunitní buňky rozlišovat mezi "vlastním" a cizím tělesem. Toto zjištění studie znamená, že terapie červeným světlem může potenciálně pomoci při léčbě autoimunitních poruch.
Jak terapie červeným světlem vede ke snížení kožních zánětů
Chronický zánět je známou příčinou nebo přispívajícím faktorem mnoha chronických poruch. V článku publikovaném v roce 2017 ve vědeckém časopise AIMS Biophysics se Hamblin podrobně zabývá protizánětlivými účinky terapie červeným/NIR světlem.
Ačkoli se článek nezmiňuje speciálně o ekzému, zmiňuje se o lupénce, což je autoimunitní onemocnění kůže, které způsobuje hromadění odumřelých buněk (tzv. plaků) na povrchu kůže. Lupénka i ekzém jsou chronická zánětlivá kožní onemocnění.
Léčba lupénky i ekzému se obvykle zaměřuje na snížení zánětu, a proto může být terapie červeným/NIR světlem velmi účinná. Hamblin ve svém článku z roku 2017 vysvětluje, že červené/NIR světlo může "stimulovat hojení, zmírnit bolest a snížit zánět". Jakmile se zánět sníží, tělo reaguje lepším fungováním buněk a rychlejším hojením.
Jak terapie červeným světlem zvyšuje mikrocirkulaci
Hamblin se také podílel na studii z roku 2013, která se zaměřila na terapii červeným světlem pro pokožku. Studie zjistila, že červené vlnové délky zvyšují průtok krve tím, že stimulují tvorbu nových kapilár a zlepšují tak přísun kyslíku a živin do pokožky. Podobně červené/NIR světlo ovlivňuje endotelové buňky (které tvoří kapiláry) v lymfatickém systému, který odstraňuje toxiny a odpadní látky, jež by mohly přispívat k mitochondriální dysfunkci.
Vědci z italského Janova provedli v roce 2019 studii, která potvrdila, jak NIR světlo chrání tělo před endoteliální dysfunkcí vyvolanou zánětem.
Jak může červené světlo ulevit od příznaků ekzému
Co takhle rychlá a účinná úleva od neustálého svědění, šupinatých skvrn a bolesti?
V kombinaci s běžnou léčbou byl v mnoha studiích prokázán zklidňující účinek terapie červeným světlem.
Studie z roku 2013 na myších postižených atopickou dermatitidou odhalila, že terapie červeným světlem v kombinaci s imunosupresivním lékem zmírnila zánět, snížila závažnost kožních lézí a obnovila kožní bariéru.
Podle studie z roku 2015 na myších speciálně vyšlechtěných tak, aby se u nich vyvinuly kožní léze velmi podobné lidské atopické dermatitidě, se kombinací léčby červeným světlem s horkými koupelemi rovněž snížil rozvoj zanícené svědivé kůže.
Je třeba provést další výzkum účinků červeného/NIR světla na ekzém. Stávající studie však slibují snížení svědění a zánětu u lidí, kteří tímto onemocněním trpí.
Zdroj: https://platinumtherapylights.com/blogs/news/light-therapy-for-eczema