Léčba ekzému a lupénky dnes chybí

Ekzém označuje různé stavy související s kůží, zatímco lupénka je ve skutečnosti jiné a komplexní autoimunitní onemocnění. Často se však sdružují do jedné skupiny, protože obě způsobují zanícenou, svědící kůži, která se obtížně léčí. Na ekzém ani lupénku neexistuje žádný lék, takže stejně jako u většiny chronických onemocnění je pro léčbu stěžejní zvládání příznaků. Mnoho lidí používá masti a krémy a/nebo léky na předpis a antialergické léky. Ty mají omezenou účinnost a léky s sebou často nesou další nežádoucí rizika a vedlejší účinky.

Při hledání účinné přírodní alternativy provedli vědci recenzované studie o přínosech terapie červeným světlem pro lidi s ekzémem a lupénkou. Výsledky jsou sice předběžné, ale velmi pozitivní, což dává důvod k optimismu a podněcuje další výzkum.

Výzkum ukázal, že terapie červeným světlem snižuje svědění a otoky ekzémů
V jedné z prvních studií na lidech, která analyzovala červené světlo a ekzém, vědci sledovali 81 pacientů po dobu téměř jednoho roku a měřili, jak se jejich příznaky při pravidelném ošetření vyvíjejí.
Vědci hodnotili vyrážky ekzému před, během a po tom, co pacienti vyzkoušeli léčbu červeným světlem. Lidé absolvovali pouze jedno dvouminutové sezení terapie červeným světlem týdně. I při takto krátké léčbě vědci zjistili výrazné zlepšení běžných příznaků ekzému, včetně snížení všech následujících příznaků:

  • husí kůži podobné hrbolky (folikulární keratóza)
  • odlupování kůže (pityriáza)
  • zarudnutí (erytém)
  • pupínky nebo otoky (papuly)

Výzkumný tým také hodnotil úroveň svědění před, během a po terapii červeným světlem a zjistil, že pacienti si při léčbě červeným světlem méně škrábali kůži a měli méně kožovitých skvrn (lichenifikace).

Tato studie rovněž konstatovala, že během léčby červeným světlem ani po ní se "nevyskytly žádné vedlejší účinky", což je v souladu se stovkami dalších studií a pokusů o terapii červeným světlem pro kůži a zdraví. V případě léčby ekzémů dospěli výzkumníci k závěru, že "se domnívají, že [terapie červeným světlem] se může stát novou terapií volby" pro léčbu běžných ekzémů. Při léčbě přírodním světlem je klíčová důslednost, ale ve výše citované studii i zřídkavá, krátká ošetření přinesla významný rozdíl u skupiny lidí s ekzémem, kterou vědci analyzovali."

Laboratorní studie ukazují, že terapie červeným světlem zlepšuje ekzémy a snižuje svědění

Terapie červeným světlem se v mnoha laboratorních studiích ukázala jako prospěšná i pro léčbu ekzémů, zejména pokud se používá v kombinaci s jinými léčebnými postupy. V kombinaci s léčbou přírodním světlem byly testovány různé přípravky, od sofistikovaných imunosupresivních léků až po prosté koupele v teplé vodě, a to s velmi povzbudivými výsledky.
Studie z roku 2013 zkoumala přínosy světelné terapie a imunosupresivního léku. Výzkumníci zaznamenali mnoho přínosů pro léčbu ekzému:

  • Významně se snížila závažnost kožních lézí
  • Snížení zánětu
  • Obnovená kožní bariéra

V podobné studii provedené stejným hlavním výzkumníkem byly u ekzému zkoumány účinky červeného světla v kombinaci s jednoduchou horkou vodní lázní. Terapie červeným světlem a horká koupel rovněž zmírnily zánět, omezily vznik kožních lézí a potlačily alergické reakce.

Studie z roku 2017 použila SCORAD, klinický nástroj, který hodnotí závažnost ekzému. Výzkumníci zjistili, že světelná terapie snížila tloušťku kůže, počet buněk souvisejících s alergií a odumřelých buněk, které se nahromadily v epidermis. Je zapotřebí dalšího výzkumu červeného světla a ekzému a v současné době probíhají studie, ale stávající základ výzkumu je velmi pozitivní a ukazuje, jak může terapie přirozeným červeným světlem snížit svědění a zánět a zlepšit kožní léze u lidí s ekzémem. Bylo také zjištěno, že terapie červeným světlem pomáhá při léčbě mnoha dalších kožních onemocnění.

Výzkum ukazuje, že červené světlo je slibnou léčbou lupénky

Ve studii z roku 2010 byli léčeni pacienti s chronickou lupénkou, která se ve většině případů ukázala být rezistentní vůči běžné léčbě. Výzkumníci léčili pacienty po dobu 4 až 5 týdnů s následnými kontrolami a zjistili významné zlepšení příznaků lupénky. Terapie červeným světlem zlepšila příznaky lupénky:

  • Lupénka vyléčena: U pacientů s rekurentní psoriázou došlo k 60% až 100% vyčištění.
  • Snížení zánětu: Terapie červeným světlem snížila zánět kůže pacientů s lupénkou.
  • Spokojenost pacientů: Vědci dospěli k závěru, že "spokojenost pacientů s lupénkou léčených červeným světlem byla všeobecně velmi vysoká".

Další dvojitě zaslepená, randomizovaná studie hodnotila 20 pacientů s lupénkou. Sledováním dvou psoriatických plaků u každého pacienta, jednoho léčeného a jednoho neléčeného, byli vědci schopni zjistit, že terapie červeným světlem zlepšila psoriázu tím, že snížila zarudnutí, ztvrdnutí a šupinatění kůže.

Snížení zánětu ekzému a lupénky pomocí terapie červeným světlem

Téměř každá studie o červeném světle a ekzému nebo lupénce dokumentuje snížení hladiny zánětu. Toto snížení zánětu snižuje svědění a bolest a také pomáhá urychlit proces hojení a předcházet chronickým příznakům. Přirozené protizánětlivé účinky červeného světla byly široce zdokumentovány ve stovkách recenzovaných klinických studií a terapie červeným světlem je indikována Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) pro léčbu bolesti a zátěže.

Zdroj, včetně odkazů na studie: https://www.degreewellness.com/2020/04/red-light-therapy-for-treating-eczema-and-psoriasis-symptoms/